Beyazlaşan Siyahlar
Websitesine geri dön

Ben de Varım!

Başarı Öykülerinin Birleştiği Adres

Engelli bireylerin başarılarının teşhiriyle toplumdaki bakış açısını değiştirmek. Buna bağlı olarak, engelli kişilerin yaptıklarını övgüye değer bulup takdir edilmesini sağlamak. Ve ulaşılabilen tüm engelliler ile ailelerine farkındalıklarını gösterebilmek. Tüm önerilere de açık olacak biçimde en güçlü site konumuna en kısa zamanda ulaşmak.

Başarı Öykülerinin Birleştiği Adres

Amacımız!

Aysel Özgan

Milli Sporcu

05.05.1978 yılında Giresun’da doğdum. 1984–1985 Eğitim-Öğretim yılında sağlıklı bir şekilde eğitimime başladım. 1989’da Ortaokula başladığım yıl sağlığımda meydana gelen sorunlardan dolayı eğitimime ara vermek zorunda kaldım. Bir müddet sonra da boyun omurundan omurilikte kemik açılması teşhisiyle ameliyat oldum. İlk ameliyatımdan netice alınmayınca ikinci kez enseden (C7-T2) ameliyat oldum. İkinci ameliyatta şikâyetlerim bitmişti ama bir sorun vardı! Göğüsten aşağısını hissetmiyordum. Eskisi gibi yürüyemeyecektim. Sağ kolumu da sağlıklı şekilde kullanamıyordum. Felç olmuştum. İlk başlarda zorlandım ama annemin sabrı ve ailemin desteği ile de hayata hiç küsmedim.
Yarıda bıraktığım eğitimimi dışarıdan tamamlamaya çalışıyorum. Giresun Engelliler yardımlaşma ve dayanışma derneğine üye oldum oranın aktif üyesiyim. Dernek kapsamında tiyatro faaliyetlerinde bulundum. 2002 yılında yapılan Bedensel Engelliler ile ilgili Devlet Memurluğu sınavını kazanarak, yardımcı hizmetli kadrosu ile Giresun Hurşit Bozbağ Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde göreve başladım. 16 Eylül 2009 yılında Giresun Mithatpaşa İlköğretim okuluna tayin oldum. Halen bu görevime devam etmekteyim.
2004 yılında 29 Kasım–2 Aralık 2004 tarihleri arasında Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonunun Giresun’da düzenlediği Havalı Silahlar Türkiye Şampiyonasına katıldım. Yarışmaya katılmam tamamen tesadüf oldu. Bu zamana kadar silahlarla hiç ilgim olmamıştı. Giresun’daki bu yarışmaya Giresun Emniyet Müdürümüz Ahmet Tekin Akın’ın teşvikiyle katıldım. Bu yarışmada dereceye girerek Havalı Silahlar Türkiye Şampiyonası Tabanca Bayanlar Ferdi 1.si oldum. Bu dereceden sonra havalı silahlarla ciddi olarak ilgilenmeye karar verdim.
2005 yılında 01–04 Aralık Aksaray’da düzenlenen Türkiye Havalı Silahlar Şampiyonasında Ferdi Bayan 1.si oldum. 03–06 Mart tarihleri arasında Aksaray ilinde yapılan Havalı Silahlar Federasyonu Kupası Ferdi Bayanlar Tabanca 2.liği ile Milli Takım Seçmesi kampına katılmaya hak kazandım. Bu seçmede 02 Nisan 2005 Aksaray’da yapılan Milli Takım Seçmesi Bayanlar Tabanca 1.si oldum. Uluslararası Açık Avrupa Şampiyonasına Bedensel Engelliler Havalı Silahlar yarışmasına katılmaya hak kazandım. Avrupa’da yapılan müsabakalarda Hollanda’da 3.lük, İsviçre’de 1.lik, Almanya’da Bad Orb’da 3.lük ve de Polonya Açık Avrupa Wroclow Cup Şampiyonasında 8. oldum.
2006 yılında Aksaray ilinde yapılan Türkiye Şampiyonasında 1. oldum. Bu derecem ile Türkiye Milli Takım Seçmeler kampına katılmaya hak kazandım. Çankırı ilinde Türkiye Havalı Silahlar Milli Takım Seçmesinde de Milli Takım Seçmesi Çankırı 1. oldum. İsviçre Dünya Şampiyonasına katılmaya hak kazandım. Dünya Şampiyonasına hazırlık müsabakasında Polonya’da 5. oldum. Almanya’da Hessenpokal 3. oldum. 2006 Temmuz ayında katıldığım İsviçre Zürich Sargans Dünya Şampiyonasında Dünya 7.si oldum.
2007 yılında 24–26 Ocak tarihleri arasında Aksaray ilinde yapılan Havalı Silahlar Türkiye Atış Şampiyonası Havalı Tabanca Ferdi Bayan 1.si oldum. Türkiye Milli Takım baraj puanını aştığım için, 01–10.02.2007 tarihleri arasında Aksaray ilinde yapılan Milli Takım Seçmeleri kampına katıldım. Kamp sonunda yapılan elemede Açık Avrupa şampiyonasına katılmaya hak kazandım. Polonya’da düzenlenen V Internatıonal Polish Cup Disabled Szczecin’da 2.lik, 18–28 Temmuz 2007 tarihleri arasında Almanya’nın Suhl şehrinde Açık Avrupa Şampiyonası’na katıldım ve burada 12. oldum.
2008 yılında 08–11 Nisan Aksaray ilinde düzenlenen Türkiye Atıcılık Şampiyonası Tabanca Bayanlar 1.si oldum. Türkiye’ de ilk defa gerçekleştirilen 29 Nisan- 03 Mayıs 2008 Turkish Cup Bodrum Uluslararası Bedensel Engelliler Atıcılık Kupası yarışmasında Bayan Ferdi olarak 3.lük, Almanya’da Hessenpokal’da da 2.lik, Slovakya’da da 4.lük ve de 2008 Eylül ayında Çin-Pekin’de Dünya çapında düzenlenen Paralimpik Oyunlarında Bayanlar 10 metre havalı tabanca yarışmasında 6. oldum.
2009 yılında Ankara Ağasarspor kulübüne transfer oldum. Avrupa Şampiyonasına hazırlık yarışmalarından 2. International Turkish Cup 05-08 May 2009 Bodrum Uluslararası Bedensel Engelliler Atıcılık Kupası yarışmasında Bayan Ferdi olarak 1. oldum. Almanya Bad-Orb da 14-17-05/2009 Tarihinde Uluslararası Turnuvada kendime ait rekorumu 1 puan geçerek 2. oldum.
2010 yılında 27-30 Nisan Antalya 3. World Cup 5.lik, 20-23 Mayıs Almanya World Cup 7.lik, 25-28 Mayıs Fransa World Cup 6.lık, Hırvatistan Zagreb’ de yapılan Dünya Şampiyonasında ferdi olarak 5. oldum. 16-24 Temmuz 2010 tarihleri arasında Zagreb’ de yapılan 10 metre Bayanlar Tabanca yarışmasında 15 ülke arasında AYSEL ÖZGAN-GÜLAY UYSAL VE FİLİZ ÇETİN’ den oluşan Bayan Tabanca Takımı olarak Türkiye’ de ilk defa DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ Olduk. 20-23 Ekim 2010 tarihleri arasında Aksaray ilinde yapılan Havalı Silahlar Türkiye Atış Şampiyonası Havalı Tabanca da Bayanlarda Ferdi olarak 1. oldum.
2011 yılında 26-29 Nisan tarihleri arasında Antalya 4. World Cup 1.lik, 4-8 Mayıs 2011 tarihleri arası İspanya-Alicente Shooting World Cup 1. oldum ve buradaki unvanım ile 2012 Londra Paralimpik Olimpiyatlarına Türkiye kotasından hariç ismim ile direkt atılmaya hak kazandım. 20-23 Ekim 2011 tarihleri arasında Aksaray ilinde yapılan Havalı Silahlar Türkiye Atış Şampiyonası Havalı Tabanca 10 metre Bayanlarda Ferdi olarak 1. oldum. Kulüp ile olan çalışmalarımı ferdi olarak devam ettirmeye kararı aldım.
Hem Giresun’u hem de ülkemizi en iyi şekilde temsil edebilmek için bundan sonrada çalışmalarımı devam edeceğim. Engellilere imkanlar tanınırsa onlarında başarılı olabileceklerini göstermenin gururunu yaşayacağım.

İlgili Bağlantılar